Історія кафедри будівельних конструкцій та мостів (БКМ)

Наука будується із фактів, як дім із цегли; одначе нагромадження фактів — ще не наука, так само як купа цегли — ще не дім

А. Пуанкаре

Від зливи всюдисущої інформації нас рятує хіба що солодкий сон. Тобто кожен, як то кажуть і наслуханий, і начитаний, але жити повноцінно можна тоді, коли володієш найповнішою інформацією.

Кафеда будівельних конструкцій і мостів заснована в 1844 році. У різні роки очолювали кафедру такі відомі вчені, як Ю. Захарієвич, К. Скибінський, М. Туллє, О.Надольський, А. Курилло, Ф. Клименко, Б. Гнідець, Б. Демчина. Зараз кафедру очолює доктор технічних наук, професор Бліхарській Зіновій Ярославович. На сьогоднішній день кафедра «Будівельні конструкції та мости» нараховує 34 викладачі, серед них два професори та 15 доцентів, 18 викладачів мають наукові ступені кандидата технічних наук. Період заснування, становлення та початку формування наукових напрямків і традицій нерозривно пов’язаний з ім’ям профессора архітектури Юліана Захарієвича (1837-1898). Він був першим деканом інженерно-будівельного факультету, очолював кафедру архітектури, двічі обирався ректором Вищої політехнічної школи (1877-1878 і 1882 — 1883). Його діяльність безпосередньо пов’язана з будівництвом та проектуванням головного корпусу Львівської політехніки.

Професор статики споруд і будівництва мостів Максиміліан Тульє являється одним із основоположників теорії залізобетону. За ініціативою М.Тульє у 1894 році на території Вищої політехнічної школи (сьогодні Національний університет «Львівська політехніка») був збудований залізобетонний міст — арка прольотом 11.5 м, який зберігся до сьогодні і являється гордістю не лише кафедри БКМ та ІБІДу а й усієї Львівської політехніки.

Остаточно кафедра була сформована у 1946 році в результаті об’єднання кафедр залізобетонних, дерев’яних та металевих конструкцій. У 1946 — 1974 роках її очолював професор, д.т.н. А.С.Курило який за роки праці в інституті та на кафедрі вів курси залізобетонних конструкцій, будівельної механіки, кам’яних, залізобетонних та дерев’яних мостів. Його перу належать більше ста наукових робіт, які були опубліковані у Львові, Москві, Новосибірську, Варшаві, Кракові, Лондоні, Будапешті, Берліні. В перші післявоєнні роки ведучими викладачами кафедри були також доценти М.А.Рудич (металеві конструкції), Н.П. Мамонтов (дерев’яні конструкції), С.Н.Жуковський (основи та фундаменти). Засновником наукової школи звичайних і попередньо напружених сталебетонних конструкцій, яка багата учнями, традиціями, послідовниками, був доктор технічних наук, професор Ф.Клименко. Професор Ф.Клименко являється автором першого підручника «Металеві конструкції» українською мовою. Доктор технічних наук, професор Б. Гнідець зробив великий внесок у дослідження та розробку збірно-монолітних нерозрізних попередньо напружених залізобетонних конструкцій з регулюванням зусиль. Школу вогнестійкості конструкцій очолює доктор технічних наук, професор Б. Г.Демчина. Доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі архітектури З. Я. Бліхарський заснував школу з проблем дослідження роботи залізобетонних конструкцій в агресивному середовищі, являється автором підручника «Реконструкція та підсилення будівель та споруд».

На кафедрі засновано наукові школи, які багаті учнями, традиціями, і послідовниками та розвиваються лише за умови припливу молодих спеціалістів, постійних і напружених зусиль різних за характером і темпераментом дослідників, об’єднаних ідеями, методиками, принципами роботи.